ada mutfak

Şık, kullanışlı, rahat... Ada tipi mutfaklar

Mutfak sadece yemek yapılan bir yer midir? Eğer, iş vakti dışında vaktinizin çoğunu mutfakta geçiriyorsanız ya da mutfakla ilgili her türlü şey ilginizi çekiyorsa mutfak sizin için artık evinizin özel bir yeri, size özel bir yaşam alanı haline gelmiş demektir.

Yemek hazırlarken, sofralar kurarken, özel tatlar için şeflik denemeleri yaparken ya da mutfak sohbetlerinde keyifli vakit geçirmek için mutfağınız hem fonksiyonel hem de görsel açıdan iyi planlanmalıdır. İyi bir planlama için önce mutfağınızın şekline göre bir mutfak tipi belirlemelisiniz ve yerleşimi  de ona göre yapmalısınız. Eğer mutfağınız büyükse ada tipi bir mutfak dekorasyonunu tercih edebilirsiniz. 

Ada tipi mutfaklar, mutfak modüllerinin ortada kullanıldığı yerleşim şeklidir. Ada mutfaklarda, mutfak modüllerinin bulunduğu alanın dört tarafı açık ya da yarım ada şeklinde adlandırılan üç tarafı açık bir yerleşim yapılabilir. 

Ada mutfağının kendini daha iyi gösterebilmesi için büyük mutfaklar en ideal ve uygun olanıdır. Eğer, mutfağınız çok büyükse  ada tipi mutfak biraz daha geniş tutularak, pişirme ya da çalışma bölümünün yanına bir yemek masası ve oturma grubu yerleştirebilirsiniz. Ancak ada ile mutfak tezgahı arasında hareket alanınızı kısıtlamaması açısından en az 1 metre kadar bir mesafe koymalısınız. 

Ada tipi mutfakların kullanımı da oldukça rahattır. Bu tür mutfakları çalışma mekanı  tezgahı gibi ya da bir yemek alanı olarak çok yönlü kullanmanız mümkün. Yalnızca bir çalışma tezgahı olarak, bir pişirme grubu ya da bir yıkama grubu ada mutfaklar içinde değerlendirmek mümkündür.

Eğer pişirme grubu adada kullanılacak ise, mutlaka ankastre cihazların kullanılması çok önemlidir. Ankastre fırın, ankastre ocak ve ada tipi davlumbaz seçiminizi de adanın ve varsa tezgahların yerleşimi ile büyüklüğüne göre yapabilirsiniz.  
  • | yorumlar
  • | yorum yaz
  • | sakla

yorumlar (0)


Henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun.

yorumunuz